Več kot očitno je, da so v zadnjem času politične razmere v državi napete; opozicija predlaga zakonodajni referendum o zakonu, ki določa dodatek k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. SDS je že vložila podpise za začetek postopka, saj meni, da zakon daje prednost peščici kulturne elite, medtem ko večina upokojencev prejema minimalne dodatke. – rtvslo.si Po drugi strani upokojenci napovedujejo protest, predvsem zaradi nezadovoljstva s trenutnimi socialnimi in ekonomskimi razmerami. Njihova ključna zahteva je povišanje pokojnine, sicer vrtoglavih 20 % za vse, ki prejemajo pokojnine nižje od 1.000 evrov, in 15 % dvig za pokojnine med 1.000 in 1.500 evri. Prav tako si prizadevajo, da bi najnižja mesečna pokojnina znašala 750 evrov, povprečna neto pokojnina pa 75 odstotkov povprečne plače v Sloveniji. – delo.si  Protest napovedujejo tudi gospodarstveniki, saj jih vlada ne razume in zanje nima posluha (tako pravijo pri slovenskem klubu podjetnikov) – zaradi višjih stroškov dela, električne energije, omrežnine in novih davčnih obremenitev. Grozi nam kolaps gospodarstva, razmere v zdravstvu pa so prav tako kaotične. Skupina EPP v Slovenijo pošilja poizvedovalno misijo s katero bodo preverili stanje in situacijo v državi, saj smo se prvič v zgodovini vpisali v dokumente Evropskega parlamenta kot država kjer pravna država ne deluje.

Spomnimo: Slovenska demokratska stranka je novembra 2022 že sprožila referendume o treh zakonih: o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTV Slovenija. Volivci so na vseh treh referendumih podprli obstoječe zakone, kar pomeni, da predlogi SDS za razveljavitev niso bili uspešni. RTV prispevek je z letošnjem letom narastel, dolgotrajne oskrbe še vedno ni, vlada z vedno novimi dajatvami slabi gospodarstvo, na področju omrežnine in zaračunavanja električne energije pa vlada kaos.

Goloba vlada je sicer avgusta 2024 sprejela odlok o desetodstotnem povišanju prispevka, kar pomeni, da se je s 1. januarjem 2025 mesečni znesek povečal s sedanjih 12,75 evra na 14,02 evra. – n1info.si  Razlogi za povišanje vključujejo rast stroškov delovanja RTV Slovenija, vključno s stroški za plače zaposlenih ter materialnimi in programskimi stroški. – n1info.si Poleg tega je vlada napovedala tudi spremembe zakona o RTV Slovenija, ki naj bi zagotovile večjo preglednost upravljanja, finančno neodvisnost ter izboljšanje učinkovitosti delovanja zavoda. – n1info.si Opozicija je seveda s tem izrazila nestrinjanje, Nova Slovenija (NSi) je poudarila, da bi morali razmisliti o popolnem prestrukturiranju delovanja RTV Slovenija in ukinitvi RTV-prispevka, pri čemer naj bi se vsebine širšega nacionalnega pomena financirale iz integralnega proračuna, ostale vsebine pa bi se izvajale kot tržne dejavnosti. dz-rs.si  Slovenska demokratska stranka (SDS) prav tako ostro nasprotuje povišanju RTV-prispevka, saj gre za dodatno finančno breme za državljane, ki ga uvaja trenutna vlada. Stranka je sicer že prej predlagala, da RTV-prispevek ne bi bil več obvezen, temveč bi se gledalci in poslušalci sami odločili, ali želijo prispevek plačevati in v kakšni višini. – n1info.si Poleg tega SDS kritizira trenutne razmere na RTV Slovenija, pri čemer izpostavlja politično vmešavanje v uredniško politiko in odločitve zavoda. Opozarjajo na odstope vodilnih v zavodu ter na finančne težave, ki so privedle do povišanja prispevka. – slovenskenovice.si

O trenutnih razmerah v državi, referendumom in v odziv predsednici Republike, pa je bil kritičen predvsem poslanec SDS Andrej Hoivik, saj naj bi predsednica države Nataša Pirc Musar dejala, da referendum glede privilegiranih pokojnin ni “poteza na pravem mestu”; seveda pa je prav referendum najčistejša oblika neposredne demokracije, zato ta komentar težko razumemo, predvsem v luči slabih pokojnin večine. Prav tako pa je na mestu vprašanje zakaj bi si prav kulturniki zaslužili privilegirane pokojnine, pri čemer na primer športnikom ni bilo podeljenih takih pokojnin. Do leta 2009 je le 11 športnikov prejelo pokojnino za izjemne dosežke, kulturnikov pa kar 112. In če gre za predstavljanje Slovenije v svetu, potem vemo, da to najboljše zastopajo prav športniki. 

Zapis poslanca Hoivika si lahko preberete tu:

zapis na omrežju X

Pa vi? Se strinjate z uvedbo privligiranih pokojnin za kulturnike?

Portal notranjska.si