V času, ko se varnostne razmere v Evropi zaostrujejo, se postavlja vprašanje pripravljenosti slovenskih regij na morebitne izredne dogodke. Notranjska regija, znana po svoji naravni lepoti in redki poseljenosti, se sooča s perečim vprašanjem zaščite prebivalstva.

Pomanjkanje zaklonišč in nepopolne evidence

Po podatkih Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ima država približno 2.100 zaklonišč, ki lahko sprejmejo okoli 350.000 ljudi, kar pomeni zaščito za le 17 % prebivalstva. Večina teh zaklonišč se nahaja v urbanih središčih, medtem ko so redko poseljena območja, kot je Notranjska regija, pogosto prezrta.

V regiji, ki obsega občine Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka in Postojna, ni znano, koliko zaklonišč je dejansko funkcionalnih in pripravljenih na uporabo. Pomanjkanje podatkov in pregledov dodatno otežuje oceno pripravljenosti regije na izredne razmere.

Zapuščena in nefunkcionalna zaklonišča

Mnoge občine v Sloveniji se soočajo s težavami pri vzdrževanju obstoječih zaklonišč. V Mariboru, na primer, je večina zaklonišč v slabem stanju, z dotrajano opremo in neustreznim vzdrževanjem. Čeprav ni specifičnih podatkov za Notranjsko regijo, je verjetno, da se podobne težave pojavljajo tudi tam, zlasti glede na pomanjkanje sredstev in pozornosti, namenjene tem objektom.

Omejena gradnja novih zaklonišč

Spremembe uredbe o graditvi in vzdrževanju zaklonišč iz leta 2015 so omejile obveznost gradnje zaklonišč le na najgosteje poseljena območja z več kot 10.000 prebivalci. To pomeni, da se v večini Notranjske regije, kjer so občine manjše in manj poseljene, nova zaklonišča ne gradijo, obstoječa pa pogosto niso ustrezno vzdrževana.

Nejasna odgovornost in pomanjkanje nadzora

Ena od ključnih težav pri upravljanju zaklonišč je nejasna odgovornost za njihovo vzdrževanje. Mnoge občine nimajo popolnih evidenc o zakloniščih, prav tako pa ni jasno, kdo je odgovoren za njihovo vzdrževanje in pripravo na uporabo v primeru nevarnosti.

Potrebna je takojšnja akcija

Stanje zaklonišč v Notranjski regiji je zaskrbljujoče. Pomanjkanje funkcionalnih zaklonišč, neustrezno vzdrževanje obstoječih objektov in nejasna odgovornost za njihovo upravljanje predstavljajo resno grožnjo za varnost prebivalcev. Potrebni so takojšnji ukrepi za vzpostavitev celovite evidence zaklonišč, določitev jasnih odgovornosti za njihovo vzdrževanje ter načrtovanje in gradnja novih zaklonišč, kjer je to potrebno.

Ko bo nevarnost potrkala na vrata, bo prepozno za iskanje rešitev. Zato je nujno, da se ukrepanje začne zdaj, preden se znajdemo v situaciji, kjer zaščita ni več mogoča.

Notranjska.si