Na socialnih omrežjih smo zasledili zapis glasbenika Roberta Feguša, ki ga je objavil zaradi približujočega se referenduma, k bo sicer odločal o tem ali bi določenim umetnikom lahko ponudili dodatke k pokojninam, kateri bi bili sicer zelo visoki – tudi po 1500 eur in več.
Glasbenik je zapisal;
Nedavno sem preživel svoj tisoči odrski nastop. Morda bo koga zanimalo moje mnenje o bližajočem se referendumu. Glasoval bom 𝗣𝗥𝗢𝗧𝗜 zakonu o izjemnih pokojninah za umetnike, ker menim, da:
𝗻𝗲 𝗽𝗿𝗶𝘀𝗽𝗲𝘃𝗮 k razvoju kulture ali spodbujanju ustvarjalnosti,
𝗱𝗶𝘀𝗸𝗿𝗶𝗺𝗶𝗻𝗶𝗿𝗮 preostale poklice,
odpira vrata 𝘇𝗹𝗼𝗿𝗮𝗯𝗮𝗺 in nepravičnim privilegijem,
temelji na 𝘇𝗮𝘃𝗮𝗷𝗮𝗷𝗼𝗰̌𝗶𝗵 podatkih,
𝗽𝗿𝗲𝘇𝗿𝗲 ali 𝗶𝘇𝗸𝗹𝗷𝘂𝗰̌𝘂𝗷𝗲 številne slovenske svetovno prepoznane kulturne ustvarjalce in predane umetnike, ki dnevno prispevajo k ohranjanju slovenske kulture,
omogoča dodeljevanje pokojnin celotnim kolektivom, kar lahko sproži 𝗺𝗻𝗼𝘇̌𝗶𝗰̌𝗻𝗮 upravičenja.
Poleg tega zakon vsebuje še vrsto 𝗻𝗲𝘀𝗺𝗶𝘀𝗹𝗼𝘃. V komentarjih jih lahko podkrepim tudi s širšimi argumentiranimi razlagam...
Med drugim pa je tudi predsednica Kulturnega foruma SDS in državna sekretarko na ministrstvu za kulturo v času zadnje Janševe vlade, Ignacija Fridl Jarc, za Večer dejala;”Taka spodbuda je spodbuda za smrt, ne pa za razcvet slovenske kulture.” Ne smemo pozabiti, da bodo take spodbude lahko mogoče tudi za samo enkratne kulturne dosežke; to v praksi pomeni, da se nekdo lahko odloči, da bo umetnik le za en dan, politični vrh pa ga bo temu primerno nagradil. V družbo bi to seveda vneslo določeno neenakost, prav tako pa bi morda še bolj etikiralo umetnike s političnimi predznaki. Ali to umetnost zares potrebuje, in zakaj umetnost ne more ostati samo umetnost – preprosta in iskrena.

Portal Notranjska.si