V 73. letu starosti je po dolgotrajni bolezni umrla Anita Ogulin, izjemna humanitarka, ki je s svojo srčnostjo in predanostjo zaznamovala številna življenja. Posvetila se je pomoči drugim, s svojo nesebičnostjo in sočutjem pa je številnim otrokom omogočila boljšo prihodnost. Za svoje humanitarno delo je prejela številna priznanja, med njimi tudi državno odlikovanje zlati red za zasluge. Dolga leta je bila predsednica Zveze prijateljev mladine Moste-Polje, ki se je letos v njeno čast preimenovala v Zvezo Anita Ogulin in ZPM.
Anita Ogulin se je vse življenje borila za pravice in boljše življenje tistih, ki tega sami niso zmogli. Pred dvema letoma pa se je morala začeti boriti tudi zase, saj je zbolela za kronično levkemijo in mnogoceličnim limfomom B. 16. julija je preminila, vendar njeno ime in delo ostajata. Ogulinova se je rodila v skromno družino; njena mama je bila slabovidna, oče pa popolnoma slep. Že od malih nog je razvijala sočutje in empatijo kot očetova vodnica. Njena družina je sprejemala rejniške otroke, kar je močno vplivalo na njeno kasnejše delo. Preden se je popolnoma posvetila humanitarnemu delu, je opravljala različna dela, med drugim je bila novinarka, kmetovalka ter tajnica. Svoje življenjske izkušnje je prenesla v delo pri Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje, kjer je postala sekretarka in kasneje predsednica. Kljub invalidski upokojitvi je še naprej prostovoljno delala v organizaciji, ki se je letos preimenovala v njeno čast.
Anita Ogulin je vse življenje zagovarjala otroške pravice in odgovorno starševstvo. Zavzemala se je za družbo, ki temelji na solidarnosti, strpnosti in odprtosti. Kot mama dveh otrok in babica dveh vnukov je še posebej skrbela za otroke v stiski.
Bila je ustanoviteljica Fundacije predsednika Republike Slovenije Pustimo jim sanje, mentorica na otroških parlamentih ter vodja na letovanjih, taborih in izletih. Ustanovila je tudi Štipendijski sklad za revne otroke pri ZPMS, s čimer je omogočila izobraževanje številnim otrokom iz finančno šibkejših družin.
Za svoje delo je prejela številna priznanja, med njimi naziv Slovenka leta, častna meščanka Ljubljane, Delova osebnost leta in ime leta Vala 202. Leta 2012 ji je takratni predsednik republike dr. Danilo Türk podelil odlikovanje red za zasluge Republike Slovenije. Bila je avtorica številnih programov, kot so Botrstvo, Hiša zavetja in Avtobus sreče, ki so pomembno prispevali k boljšemu življenju otrok v stiski.
Kot dolgoletna sekretarka in kasneje predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje je zasnovala številne programe za otroke, med katerimi so izleti, letovanja in tabori, ki so otrokom iz neurejenih družinskih razmer omogočili doživeti pravo otroštvo. Posebej pomemben je bil njen prispevek k projektu Hiša zavetja za trpinčene in zlorabljene otroke pri ZPMS.
Anita Ogulin je bila avtorica in soavtorica številnih programov, med katerimi izstopajo Avtobus sreče, Nikoli sam, Botrstvo v Sloveniji, Boom počitnice ter projekt Mladi in Evropa. Program Botrstvo v Sloveniji je z njeno pomočjo omogočil podporo več kot 13.000 otrokom, zbranih pa je bilo več kot 33 milijonov evrov sredstev, pri čemer se je v krog solidarnosti povezalo več kot 10.000 botrov.
Spletno uredništvo