Spletni častnik EU razkriva, da mora ZPIZ po odločbi informacijske pooblaščenke, javnosti razkriti imena in priimke 136 državljanov in njihovih dedičev, ki smo jim leta 2022 povprečno vsakemu doplačali po 6.757 evrov k pokojninam za zasluge;

Na objavljenem spisku je 79 prejemnikov dodatkov za posebne zasluge k pokojninam, povprečno je vsak od njih iz državnega proračuna leta 2022 dobil 8.485 evrov vladno določenega darila. Prav tako je na seznamu 57 dedičev – vsak od njih je tisto leto dobil 4.362 evrov dodatka po umrlem zaslužnem državljanu. Zakon iz leta 1974, po katerem namreč tak dodatek tem ljudem pripada, zahteva, da morajo biti vsi prejemniki, tudi družinski člani, ki jim po osnovnem besedilu dodatek lahko dodeli vlada (in ne ZPIZ) javno objavljeni. Odločitve o tem pa je sprejemal kar ZPIZ in o prejemnikih ne obvešča javnosti.

Iz ZPIZ opozarjajo, da je del prejemnikov dodatkov danes več ne dobiva, ker so umrli. To pomeni tudi, da so po njih lahko privilegij podedovali bližnji. Celoten spisek je dosegljiv tukaj https://spletnicasopis.eu/2025/03/07/spisek-136-zasluznih-z-dodatki-k-pokojninam-in-dedicev-teh-dodatkov/

Spomnimo; pokojnine za izjemne zasluge so oblika državne nagrade za posameznike, ki so pomembno prispevali k družbi, ponavadi gre za borce v drugi svetovni vojni, torej za take, ki so bili na “pravi strani zgodovine”, saj v slovenskem primeru velja, da zgodovino pišejo zmagovalci. Dedovanje teh pokojnin je možno v okviru splošnih pravil pokojninskega sistema, predvsem v obliki vdovske ali družinske pokojnine. Kljub temu so te pokojnine pogosto predmet razprav o pravičnosti in transparentnosti njihove podelitve. 

Pogosto se pojavljajo kritike, da so nekatere izjemne pokojnine dodeljene na podlagi političnih odločitev in ne dejanskih zaslug. Nekateri menijo, da je sistem netransparenten, saj ni vedno jasno, kdo in na kakšni podlagi prejema to vrsto pokojnine, prav tako pa je za mnoge kontroverzno, da se te pokojnine lahko dedujejo – po smrti upravičenca lahko zakonci ali otroci pod določenimi pogoji prejemajo vdovsko ali družinsko pokojnino, če je bila oseba prejemnik pokojnine za izjemne zasluge. To pomeni, da določeni družinski člani lahko podedujejo del ali celotno pokojnino, če izpolnjujejo pogoje iz pokojninskega sistema.