Skupna vrednost razpoložljivih sredstev za Slovenijo v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) znaša približno 2,68 milijarde evrov, od tega 1,61 milijarde evrov nepovratnih sredstev in 1,07 milijarde evrov posojil. Slovenija je po črpanju evropskih sredstev iz naslova NOO na 1/3 črpanja, medtem, ko je na primer Hrvaška na 2/3.

Za učinkovito črpanje sredstev je vzpostavljen sistem upravljanja, kjer Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj deluje kot organ upravljanja, posamezna ministrstva pa kot posredniška telesa, odgovorna za pripravo in izvajanje javnih razpisov ter nadzor nad porabo sredstev – Vlada Republike Slovenije. Slovenija je že začela z izvajanjem programov in projektov v okviru tega obdobja. Do marca 2024 je Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj izdalo za dobrih 334 milijonov evrov odločitev o podpori, kar predstavlja približno 10 % vseh razpoložljivih evropskih kohezijskih sredstev.

Kaj pa infrastrukturni projekti? Prav infrastruktura je področje za katerega občine pri svojem delu in razvoju porabijo največ sredstev, zakaj razpisov ni in zakaj so še tisti, ki so tako zapleteni, da je prijavljenih vse manj? Dejstvo je, da gre evropski denar po razpisih do nevladnih organizacij, s katerimi nato izvajajo projekte mehkih vsebin – kot je na primer preprečevanje diskriminacije spolov, širjenje LGBTIQ agende, širjenje evropske zavesti in evropskega državljanstva ipd. Z mehkimi vsebinami pa seveda ni mogoče plačati težjih projektov. Kako bomo torej dosegli družbeni razvoj na dolgi rok?

 

Uredništvo: notranjska.si