V petek, 17. februarja 2025, je v Parizu potekalo neformalno srečanje voditeljev osmih evropskih držav, predstavnikov Evropske unije in Nata, ki so razpravljali o evropski varnosti in vojni v Ukrajini. Srečanje je sklical francoski predsednik Emmanuel Macron kot odziv na napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o začetku pogajanj z Rusijo glede končanja konflikta v Ukrajini. Evropski voditelji so izrazili zaskrbljenost, da bi bila Evropa izključena iz teh pogajanj, zato so poudarili potrebo po skupnem evropskem pristopu in sodelovanju z ZDA na področju varnosti. – Vsak dan prvi | 24ur.com

Slovenija na tem srečanju ni bila neposredno zastopana. Predsednik vlade Robert Golob je pojasnil, da je o srečanju govoril s predsednikom Evropskega sveta Antóniem Costo, ki je obljubil, da bo odsotne države seznanil z nadaljnjimi koraki. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izrazila zaskrbljenost zaradi skrhane enotnosti držav EU glede Ukrajine in obžalovala, da na srečanju niso sodelovale vse članice EU, kar po njenem mnenju ni v duhu evropskega povezovanja. 

Srečanje v Parizu je sicer poudarilo potrebo po enotnem evropskem pristopu k reševanju konflikta v Ukrajini in okrepitvi evropske obrambne politike, hkrati pa je razkrilo razhajanja med državami članicami glede pristopa k doseganju miru. Vprašanje, ki se poraja pa je zakaj Slovenija ni bila povabljena v Pariz? Spomnimo se namreč, da se je takratni premier Janez Janša s premierjema Poljske (Mateusz Morawiecki) in Češke (Petr Fiala) obiskal Kijev 15. marca 2022, le nekaj tednov po začetku ruske invazije na Ukrajino (24. februarja 2022). Šlo je za prvi uradni evropski obisk, ki pa je pomenil močno simbolno dejanje, saj je šlo za direkten izkaz evropske podpore Ukrajini. Ukrajinski predsednik Zelenski se je voditeljem zahvalil za pogum in podporo.

V znak hvaležnosti za podporo je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pred ukrajinskim parlamentom postavil spominsko ploščo z imeni štirih evropskih voditeljev, ki so marca 2022 obiskali Kijev, vključno z Janezom Janšo. – Vsak dan prvi | 24ur.com

Janša je bil sicer eden glasnejših podpornikov Ukrajine v Evropi in je tudi kasneje večkrat obiskal državo ter zagovarjal strožje sankcije proti Rusiji. Kako to, da je sedaj slovenska vlada povsem pahnjena ob stran? Na omrežjih se je že pojavilo ugibanje o ugledu Slovenije v svetu, ki naj bi postalo pod vlado Roberta Goloba močno okrnjeno. Razprave tečejo v smeri, da smo pahnjeni ob  stran in povsem nepomemben igralec na mednarodnem parketu. Vodja opozicije Janez Janša se je odzval z zapisom:

O tem ali je naš ugled v svetu padel pa seveda lahko preverite tudi sami.

Portal notranjska.si