Je res mogoče, da v globinah mirno plava morski pes, ki živi že od Shakespeara naprej? Da. To ni mit, ampak zadnje raziskave, ki temeljijo na preiskovanju njenega očesnega tkiva, pri čemer naj bi slednje pustilo znanstvenike brez besed.

Spoznajte grenlandsko samico, rojena je bila nekje okoli leta 1620, kar pomeni, da je stara več kot 400 let. To pomeni, da je že plavala pod arktičnim ledom, ko so gradili Taj Mahal in tudi takrat, ko so pirati še vedno pluli po morju.

Preiskovali so njeno očesno tkivo in bili šokirani. Osupljive rezultate so objavili v reviji Science, s prepričljivo potrditvijo, da je ta globokomorska babica najstarejši vretenčar, ki je bil kdajkoli zabeležen.

Tekom svojega življenja naj bi zrastla le 1 centimeter na leto. Torej, ja, potrpljenje je dobesedno v njihovi DNK. Spolne zrelosti ne dosežejo vse dokler niso stari okoli 150 let stari. To je zelo dolga najstniška faza.

Greenladski morski pes živi v popolnoma temnih globinah severnega Atlantika in Arktičnega oceana. Nizke temperature in počasni metabolizmi so del skrivnosti njihovih neverjetno dolgih življenjskih dob. Njihova srca bijejo, kot da so non stop v meditativnem stanju. Prav tako so skoraj slepi, zahvaljujoč parazitu, ki se zadržuje na njihovih očeh. Ne glede na to pa očitno preživijo vse; njihovo odkritje ni samo pritegnilo pozornosti, ampak je prisililo znanstvenike, da ponovno raziščejo kako poteka staranje pri tovrstnih hladnokrvnih bitjih.

Odkritje pa narekuje prav to, da še vedno ne razumemo življenja v globokomorju, in ta stara dama postavila znanost morja na glavo.

Portal notranjska.si