S 1.1. 2025 veljajo prva usklajevanja v luči reforme plač javnega sektorja. Vendar kaj to pomeni v praksi in ali bo ceno znovo plačalo gospodarstvo? Kot poroča Forbes, bodo imeli “zaposleni z minimalno plačo za 198 evrov višjo neto plačo letno, zaposleni s povprečno plačo bo pridobil 113 evrov letno, zaposleni s plačo v višini dveh povprečnih plač pa 225 evrov letno. Vendar pa trenutna blagajna takega povišanja ne premore, zato je logično, da bo vlada iskala prihodke drugje, kar pomeni, da je pred nami leto novih obdavčevanj – https://portal-os.si/leto-2025-visje-place-javnega-sektorja-ali-tihe-podrazitve-in-dodatno-obdavcenje-o-cemer-nihce-ne-govori/

Kot smo že lahko zasledili nas čaka povečanje obveznega zdravstvenega prispevka ter uvajanje prispevka za dolgotrajno oskrbo, kar pomeni, da v resnici zaposleni v javnem sektorju ne bodo zaslužili več, ampak bodo denar samo preusmerili – višjo plačo bodo namenili za nove prispevke in davke. 

Omrežje X

Kaj pa gospodarstvo? Seveda bodo zaposleni v gospodarstvu na slabšem, saj ne pričakujejo dviga plač, kar pomeni, da bodo dajatve za njih le višje, s tem pa bo višji tudi manjko v denarnici – tako na strani delodajalca kot delojemalca.  Na vidiku so nove obdavčitve, na primer davek na nepremičnine, razpravlja se tudi o davku na pse, prav tako pa novi predlog zakona medjih prinaša povečano financiranje izbranih medjev seveda iz davkoplačevalskega denarja. Na vidiku je povišanje cen vrtcev ter cen vseh javnih služb – tudi oskrbnin v domu za starejše. 

Prispevek za dolgotrajno oskrbo pomeni, kot poroča portal Osrednje Slovenije, da bodo “zaposleni in delodajalci plačevali po en odstotek od bruto plače, upokojenci pa en odstotek od neto pokojnine. Samostojni podjetniki in kmetje, bodo plačevali dva odstotka bruto plače,” kar v praksi pomeni, da bodo zaposleni prejemali na primer za 24 eur nižjo plačo – torej toliko kolikor bo v povprečju znašal prispevek za dolgotrajno oskrbo.  Z letom 2025 se viša tudi davek na dodano vrednost za pijače z dodanim sladkorjem in energijske pijače: iz 9,5 odstotka na 22 odstotkov. Kaj bo od marca dalje glede električne energije in omrežnine ostaja neznanka, naftni derivati se lahko še podražijo, ne glede na to, da so že sedaj med najdražjimi v primerjavi s sosednjimi državami. Po nekaterih virih naj bi se omenjal tudi davek na hišne ljubljenčke zaradi sofinanciranja zavetišč, cene vrtcov se ponekod že zvišujejo. Zvišanje je napovedalo Velenje ter Žužemberk, pri čemer so kot razlog navedli reformo javnih plač. Koliko od tega bodo lahko pokrile občine, je še vedno neznanka –  https://forbes.n1info.si/novice/po-novem-letu-malo-visje-neto-place-kaj-vse-pa-se-bo-podrazilo/

In kaj pravi javnost na socialnih omrežjih? Kot lahko vidimo je splošna družbena klima zelo nastrojena, polno je nasprotovanj in nezadovoljstva.

omrežje X
Omrežje X

Portal notranjska.si