Poslanca SDS Tomaž Lisec in Alenka Helbl sta na današnji novinarski konferenci predstavila priporočila za takojšnje reševanje položaja slovenskega kmeta.
Kot sta poudarila, kmeta in njegovo delo veliko ljudi jemlje kot nekaj samoumevnega. V času epidemije koronavirusa kot tudi vojne v Ukrajini pa smo lahko videli, da hrana ni proizvod, ki je vedno dosegljiv. Kot se je pokazalo, gre za najbolj strateško surovino. In kako pomembno je kmetijstvo kot panoga.
Tomaž Lisec je uvodoma predstavil nekatere podatke. V Sloveniji se je s kmetijsko dejavnostjo leta 2020 ukvarjalo 8% kmetijskih gospodarstev manj kot leta 2010, število kmetijskih gospodarstev s travniki in pašniki se je zmanjšalo za 6%, število kmetijskih gospodarstev s trajnimi nasadi za 13%, število kmetijskih gospodarstev z vinogradi za tretjino, same površine z vinogradi pa so se zmanjšale za 14%.
Kot je poudaril, smo bili v zadnjem letu s strani vladajoče koalicije priča vrsti predlogov in tudi ukrepov, ki zgolj prispevajo k zatiranju slovenskega kmeta. V SDS so v tem mandatu že sklicevali nujne seje Odbora za kmetijstvo, a ker ni bilo posluha, so se odločili za sklic Izredne seje DZ, na kateri predlagajo naslednja priporočila:
1. – Vlado pozivamo, da nemudoma prilagodi okoljske zahteve za kmetovanje na območju Nature 2000 na način, da kmetom ne bodo onemogočale kmetovanja. Hkrati pa naj Vlada Republike Slovenije takoj začne uradni postopek za zmanjšanje obsega ozemlja Republike Slovenije v Naturi 2000.
2. – Vlado pozivamo, da zagotovi, da bo podnebne in okoljske ukrepe iz strateškega načrta Skupne kmetijske politike možno izvesti na kmetu dostopen način ter da bodo uporabni, izvedljivi ter trajnostni, finančna sredstva iz naslova skupne kmetijske politike pa naj se v celoti obdržijo v kmetijstvu oz. kmetijskem sektorju.
3. – Vlado pozivamo, da ne uvaja novih davčnih bremen ter zagotovi, da bodo plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD) v celoti izvzeta iz plačila dohodnine.
4. – Vlado pozivamo, da vsa neposredna plačila in ostala sredstva v kmetijstvu uskladi z inflacijo.
5. – Vlado pozivamo, da nasprotuje sprejetju predloga Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev.
6. – Vlado pozivamo, da nemudoma pripravi zakonske spremembe za zaščito najboljših kmetijskih zemljišč in njihovo ohranitev za proizvodnjo hrane ter postavi prehransko varnost Slovenije za prioriteto svojega delovanja.
7. – Vlado pozivamo, da sprejme ukrepe za ureditev verige vrednosti preskrbe s hrano in zagotovi pravične cene za kmete.
8. – Vlado pozivamo, da zagotovi zmanjšanje populacije zveri in divjadi na nosilno kapaciteto okolja ter v prihodnosti učinkovito upravlja z zvermi in divjadjo na način, da se zaščiti prebivalstvo in omogoči varno kmetovanje.
Kot je še dejal Lisec, ukrepi, ki jih v zadnjem letu sprejema vlada Roberta Goloba in celotna kmetijska politika, niso oblikovani v dogovoru s kmeti, niti niso oblikovani za kmete. Ogrožajo okoljske cilje, vodijo v zaraščanje kmetij, opuščanje kmetovanja ter širjenje zveri in tujerodnih vrst.
Vlada Roberta Goloba tako s svojim ravnanjem, ustanavljanjem strateških svetov, uredbami in zakoni močno omejuje kmetovanje in s tem tudi ohranjanje slovenske krajine. Ogroža slovensko samooskrbo. Vlada mora zagotoviti pomoč kmetijstvu in z njim sodelovati pri pripravi ukrepov in zakonodaje. Da kmet ni tisti nebodigatreba, ki želi pobrati čim več subvencij, ampak zagotavlja strateško surovino, pridelke, brez katerih človek ne more preživeti, ob tem pa ohranja tudi slovensko kulturo in slovensko krajino.
Z njihovim predlogom priporočil vladi za takojšnjo reševanje položaja slovenskega kmeta, ki bodo obravnavana na jutrišnji izredni seji DZ v SDS dajejo pobudo, da vlada z ustrezno komunikacijo pristopi k dogovoru s kmeti in vsemi deležniki v kmetijstvu. Prav s primernim dialogom lahko skupaj prestopimo na varno stran prihodnosti, da bo torej srčni utrip slovenskega kmetijstva odličen in ne komaj zaznaven.
Spletno uredništvo, M.V
Vir: sds.si