Predsednik vlade Robert Golob je v svojem govoru v oddaji z Rosvito Pesek na RTV Slovenija dejal, da je Slovenija gospodarsko v zelo dobri formi. Seveda vsi, ki spremljamo dejansko svetovno stanje gospodarstva vemo, da se gospodarstvo ohlaja in da nas kaj kmalu čaka nova finančna kriza. Na manever oziroma laž predsednika vlade je prvi opozoril Marko Lotrič, predsednik državnega sveta, ki si sicer prizadeva za krepitev sodelovanja med različnimi družbenimi skupinami in poudarja pomen strokovnosti pri oblikovanju zakonodaje.
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v decembru 2024 posodobila napovedi za slovensko gospodarstvo. Za leto 2024 je napoved rasti bruto domačega proizvoda (BDP) znižala z 2,3 % na 1,1 %, za leto 2025 pa z 2,7 % na 2,6 %. OECD sicer priznava odpornost slovenskega gospodarstva, vendar opozarja na potrebo po strukturnih reformah za zagotovitev dolgoročne vzdržnosti in konkurenčnosti, katerih pa kot vemo še vedno ni. Posebej izpostavlja pomen reform na področju pokojninskega sistema, javnih financ in trga dela. Zakaj se stranka Svoboda tega ne loti ne vemo, vemo pa, da ima ogromno večino in bi glede na to lahko speljala vse nujno potrebne reforme na katere nas opozarja Evropska komisija in celo OECD že zelo dolgo.
Tukaj si lahko ogledate posnetek oddaje, v kateri boste videli kako slovenski premier navaja nekaj kar ne drži:
.@vladaRS to ne drži ❗️ Problemi gospodarstva so GRENKI.
➡️ @OECD je znižal napoved letošnje gospodarske rasti za 🇸🇮 z 2,3 na 1,1 %, @EU_Commission pa na 1,4 %.
➡️ Konkurenčnost gospodarstva žal vztrajno pada (leto 2022: 38. mesto, leto 2024: 46. mesto). pic.twitter.com/fQMBx7AacP— Marko Lotrič (@LotricMarko) December 17, 2024
Priporočila OECD za Slovenijo se sicer nanašajo na: – RTV Slovenija
- Pokojninsko reformo: OECD priporoča zvišanje upokojitvene starosti in njeno povezavo s pričakovano življenjsko dobo, da bi zagotovili vzdržnost pokojninskega sistema.Javnofinančno vzdržnost: Poudarjena je potreba po fiskalni konsolidaciji za zmanjšanje inflacije in ponovno vzpostavitev fiskalnega prostora.
- Enakost spolov: OECD priporoča bolj enakopravno delitev skrbi za otroke med starši in spodbujanje večje udeležbe žensk na trgu dela.
Zakaj si je Robert Golob privoščil tako laž ne vemo, vemo pa da so pred nami časi, ki so vse prej kot rožnati na kar že nekaj časa opozarjajo svetovne in evropske finančne organizacije, upoštevajoč geopolitične in varnostne razmere v svetu.
Uredništvo portala notranjska.si