Na blogu psihologijadela.com smo zasledili zanimiv in globok zapis glede menopavze in dogajanja telesa v času teh hormonskih sprememb. Ker je pomembno, da smo v čim večji meri ozaveščeni o menopavzi in njenih posledicah, delimo zapis na našem portalu. Avtorica zapisa je Eva Boštjančič, celoten prispevek je dosegljiv na: https://psihologijadela.com/2025/01/29/menopavza-skozi-oci-psihologinje-kako-ostati-uspesna-in-zadovoljna-na-delovnem-mestu/
Menopavza prinaša kompleksne psihološke spremembe zaradi (ponovnih) intenzivnih hormonskih nihanj. Estrogen in progesteron, hormona, ki uravnavata delovanje telesa, v tem obdobju močno nihata, kar vpliva na razpoloženje, koncentracijo in način odzivanja na stres. Nihanja razpoloženja, anksioznost, depresija in utrujenost so pogosti spremljevalci. Ženske pogosto poročamo o t.i. “možganski megli”, kar pomeni, da imamo težave s koncentracijo in pomnjenjem, kar lahko vpliva na delovno uspešnost. Sama sem na začetku pri sebi pomislila celo na začetek Alzheimerjeve bolezni. Poleg tega spremembe v telesu (npr. pridobivanje telesne teže, upad elastičnosti kože) vplivajo tudi na našo samopodobo, kar lahko pri nekaterih privede celo do socialnega umika.
Ko telo prevzame nadzor
Raziskave kažejo, da simptomi menopavze neposredno vplivajo na zadovoljstvo pri delu. Ženske z intenzivnimi simptomi poročamo o nižji motivaciji in slabšem zadovoljstvu pri delu. Lahko se pojavi upad produktivnosti, predvsem zaradi nenehnih motenj spanja in utrujenosti. To se lahko odraža v zamudah pri doseganju rokov in povečani frustraciji, zato nekatere ženske razmišljajo celo o predčasni upokojitvi ali zamenjavi dela, delovnega področja.
Ko sodelavci ne razumejo
To obdobje ne vpliva le na žensko samo, temveč tudi na njeno okolico. Sodelavci lahko opazijo spremenjeno vedenje, ki ga pogosto napačno interpretirajo kot pomanjkanje zanimanja ali slabo voljo. Slednje lahko povzroči nesporazume in konflikte. Vodje, ki niso ozaveščeni o vplivu menopavze, se pogosto ne zavedajo, da bi lahko prilagodili delovne pogoje in s tem izboljšali delovno klimo ter preprečili odhode zaposlenih.
Kaj lahko stori delodajalec?
Na podlagi znanstvenih raziskav sem v nadaljevanju povzela nekaj konkretnih korakov, ki jih lahko delodajalec uvede za podporo ženskam v menopavzi.
- Ozaveščanje in izobraževanje: Organizacija delavnic in izobraževanj za vodstvo in sodelavce o menopavzi. S tem se zmanjša stigma in poveča razumevanje.
- Fleksibilni delovni čas: Omogočiti prilagodljiv urnik in možnost dela od doma za ženske z intenzivnimi simptomi.
- Prilagoditve delovnega okolja: Izboljšanje delovnih pogojev, kot je prilagoditev temperature v pisarni, dostop do ohlajenih prostorov ali prostor za krajše odmore.
- Dostop do podpore: Uvedba programov svetovanja ali terapevtske pomoči za obvladovanje psiholoških in fizičnih simptomov.
- Prilagojeni načini ocenjevanja uspešnosti: Bolj prilagodljivi načini ocenjevanja, ki upoštevajo dejavnike, kot so zdravstvene okoliščine.
Portal notranjska.si