Strokovnjaki ocenjujejo, da je približno osem milijonov ljudi na svetu žrtev različnih oblik trgovine z ljudmi, ki je huda kršitev temeljnih človekovih pravic in človeškega dostojanstva, poroča delo.si.
Ravno te dni je policija Brčko okrožja (BIH) v zasebni hiši v naselju Ivići, našla 31 otrok – vse od novorojenčkov do starosti 12 let. Okrožno tožilstvo Brčko je potrdilo, da so mladoletne otroke oskrbeli in da so sedaj na varnem, po najdbi v torkovih poznih večernih urah pa so prijeli Z.Đ. in A. Đ. iz Brčkega in V.P. Šlo naj bi za mamo, njenega sina in še enega moškega. – dnevnik.si Po podatkih policije so prijete osebe osumljene storitve kaznivih dejanj trgovine z ljudmi, trgovine z otroki ter zanemarjanja ali zlorabe otrok. Neuradno naj bi trenutno še ugotavljali izvor otrok, prav tako pa naj bi preverjali potne liste, ki so jih našli v hiši ter ugotavljali ali so potni listi Republike Hrvaške res originalni ali ponarejeni. Obstajala utemeljen sum, da gre za ponarejene potne listine, saj po neuradnih informacijah potni listi Republike Hrvaške pri otrocih niso bili prijavljeni.
»Z namenom zbiranja materialnih dokazov je bila po odredbi okrožnega tožilstva Brčko opravljena preiskava, po ustni odredbi Temeljnega sodišča Brčko distrikt pa preiskava prostorov stanovanjskega objekta, v katerem so bili otroci,« so sporočili s tožilstva Brčko. Tožilstvo je takoj po prejemu obvestila policije Brčko okrožja pričela s preiskovanjem in ugotavljanjem obstoja razlogov za sum storitve navedenih kaznivih dejanj. “V nadaljnjem poteku postopka bo tožilstvo okrožja Brčko v skladu z zakonskimi pooblastili izvedlo vse razpoložljive ukrepe in dejanja za popolno razjasnitev tega dogodka,” so poudarili na tožilstvu. Kakšen je bil načrt hudodelske združbe v kontekstu otrok, je zdaj predmet preiskave, upamo pa lahko, da se kaj takega ne dogaja tudi na naših tleh.
V kolikor gre za vpletenost hrvaških državljanov in ne le bosanskih, to pomeni, da se trgovina z belim blagom dogaja na našem pragu, pred našimi očmi. Hrvaška je sicer pridružena sporazumu Schengen od leta 2023 kar pomeni, da bi morala biti tovrstna trgovina z belim blagom hitreje odkrita. Čeprav Schengen prinaša odprtost znotraj območja, hkrati uporablja močne varnostne mehanizme za preprečevanje trgovine z belim blagom in drugimi oblikami kriminala; biometrični potni listi in osebne izkaznice otežujejo zlorabe, Europol in nacionalni organi redno preiskujejo mreže, ki izdelujejo ponarejene dokumente. Schengenski informacijski sistem omogoča hiter dostop do podatkov o iskanih osebah, ukradenih vozilih, ponarejenih dokumentih in nevarnih osebah. Če policist kjerkoli v Schengenu preveri osebo, ki je v bazi, se takoj sproži alarm.
Kam so bili otroci najdeni v distriktu Brčko (BIH) namenjeni, ostaja uganka.
Portal notranjska.si