Francoski predsednik je, po poročanju siol.net dejal, da bi “Trump lahko prisilil Evropejce, da se hitreje ločijo od Kitajske z grožnjami uvedbe carin proti Evropi, če bo še naprej trgovala s Pekingom. To tvega poglobitev delitev med državami EU, ki imajo tesnejše poslovne vezi s Kitajsko, in tistimi, ki so bližje Washingtonu, je dodal.”
Ali to pomeni zaostritev odnosov med EU in ZDA, ali pa je dejansko le priložnost, za to, da se EU okrepi in dejansko izbere vodstvo, ki bo ne le učinkovito, vendar bo sposobno parirati tako Trumpu kot Putinu na drugi strani, in Zelenskemu nekje vmes?
Ne glede na vse, postaja jasno, da ima izvolitev nedavna Donalda Trumpa lahko pozitivne posledice za svet. Kaj pa za EU? Po poročanju siol.net je Draghi nekdanji predsednik Evropske centralne banke, prepričan, da bo Trump pritiskal na Evropo, naj izbere stran v trgovinskem konfliktu med ZDA in Kitajsko, ter da bo v vsakem primeru v prihodnjih letih uvedenih več carin, kar je sicer v nasprotju s pogajanji oz. trendom, ki je še pred leti veljal med EU in ZDA. Pojavljajo se tudi spekulacije o tem po kakšni ceni bo EU naftne derivate kupovala od ZDA in kaj konkretno to pomeni za EU državljane in za evropsko gospodarstvo.
Spomnimo se na primer tudi čezatlantskega trgovinskega in naložbenega partnerstvo (TTIP), s ciljem spodbujati trgovino in večstransko gospodarsko rast. Po mnenju takratnega evropskega komisarja Karla de Guchta, bi bil TTIP iz globalnega vidika največja dvostranska trgovinska pobuda, ne samo zato, ker bi vključeval dve največji gospodarski območji na svetu, ampak tudi “zaradi svojega potenciala oziroma globalnega dosega”. Pogajanja je takrat zaradi pomislekov prekinil predsednik ZDA Donald Trump, Trump in EU sta julija 2018 razglasila nekakšno premirje in nadaljevala pogovore, vendar je Evropska komisija je 15. aprila 2019 pogajanja razglasila za “zastarela in neustrezna”.
In kaj brenči na omrežju X? Medtem, ko številni hvalijo izvolitev Trumpa, saj svet pošilja dobre signale za smer v katero se nagiba, upoštevajoč dejstvo, da še ni položil roko na Biblijo in uradno pričel s svojim mandatom, je bolj zaskrbljujočo dejstvo o gospodarski in obrambni prihodnosti EU. Jasno je, da bo EU na razpotju kjer bo morala poskrbeti za to, da se gospodarski odnosi in odnosi z ZDA okrepijo, saj bo v nasprotnem primeru tvegala ogromno, morda celo najhujšo gospodarsko krizo do sedaj. Med drugim lahko poleg gospodarskih zahtev oz. ultimatov pričakujemo tudi zahteve o povečanem financiranju izdatka za zvezo NATO. Pustimo se presenetiti.
Več na: https://siol.net/novice/svet/kako-trumpu-prepreciti-unicenje-evrope-to-je-za-zdaj-znano-648366