Združenje občin Slovenije (ZOS) je danes v imenu 127 občin članic poslalo prošnjo za čimprejšnje srečanje s predsednikom vlade dr. Robertom Golobom, ministrom za finance Klemnom Boštjančičem in ministrom za javno upravo Francem Propsom. V zadnjem mesecu so namreč prejeli številne zakonske predloge in akte, ki občinam nalagajo nove naloge in dodatne finančne obveznosti, kar pa je skorajda neizvedljivo.
ZOS je v zadnjem mesecu uspešno izvedlo regijske svete po vsej Sloveniji, kjer so župani in županje večkrat izrazili skrb zaradi skoraj vsakodnevnih novih predlogov Zakonov, ki vplivajo na lokalno samoupravo. Opozorili so na veliko kadrovsko pomanjkanje in izrazito finančno podhranjenost občin, kar potrjujejo tudi uradni dokumenti Ministrstva za finance, ki kažejo, da je financiranje dejanskih občinskih nalog pokrito zgolj v 85 odstotkih. Ker je leto 2025 predvolilno leto, ZOS poudarja, da je še toliko bolj pomembno, da se v tem letu uzakonijo res nujne vsebine, ki bodo omogočile normalno delovanje lokalne samouprave v zaostrenih kadrovskih in finančnih pogojih. Med novimi predlogi Zakonov in aktov so med drugim Zakon o medijih, Zakon o varstvu javnega reda in miru, Zakon o financiranju vzgoje in izobraževanja, Zakon o javnih financah, Zakon o zdravstveni dejavnosti, Zakon o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj, izhodišča za obdavčitev premoženja in ukrepe za prestrukturiranje ter razbremenitev dela, Zakon o skladnem regionalnem razvoju, Zakon o financiranju občin, Zakon o dolgotrajni oskrbi, Zakon o zaščiti živali, Zakon o kmetijskih zemljiščih, Zakon o kmetijstvu, Zakon o varstvu kulturne dediščine, uredba o svetlobnem onesnaževanju, Zakon o javnih uslužbenci, Zakon o gostinstvu itd..
ZOS opozarja, da je potrebno vse Zakonske vsebine, ki prinašajo organizacijske in finančne obveznosti občinam, pregledati celovito, saj občine vseh zapisanih vsebin ne bodo mogle izvesti, zato je posluh vlade ključen. Občine poudarjajo potrebo po boljši koordinaciji za horizontalni pregled vseh vsebin zajetih v predlogih dokumentov. V okviru Ministrstva za javno upravo so se zadnje leto vsi akterji (občine in vlada) ukvarjali s prenosom nalog iz lokalnega na državni nivo, da bi zagotovili normalno delovanje občin, zato je letošnje dogajanje na področju priprave Zakonodaje še toliko bolj nenavadno, saj se zdi, da večina vladnih pripravljavcev ni seznanjena z nastalo situacijo, kaj šele, da bi to situacijo razumela.
Dokument, ki opozarja na nevzdržno situacije je bil poslan vsem članom vlade, predsednici Državnega zbora RS, predsedniku Državnega sveta RS in poslancem Državnega zbora RS. ZOS jih je vljudno prosil, da v okviru svojih pristojnosti preprečijo škodljive posledice, ki lahko nastopijo, če se bodo vsi predlogi Zakonov in aktov uveljavili.
Delovanje lokalne samouprave je ključno, saj omogoča učinkovito zagotavljanje osnovnih javnih storitev, kot so izobraževanje, zdravstveno varstvo, komunalne storitve, infrastruktura in varnost, kar neposredno vpliva na kakovost življenja občanov. Prav tako prispeva h gospodarskemu razvoju s spodbujanjem lokalnega podjetništva in investicij v infrastrukturo, ohranja kulturno dediščino in lokalno identiteto, s čimer krepi občutek pripadnosti in privablja turiste. Učinkovita lokalna samouprava izboljšuje zaupanje javnosti v institucije in omogoča ustvarjanje novih delovnih mest ter gospodarsko blaginjo, kar je ključno za trajnostni razvoj in dobrobit skupnosti. Zaradi vsega navedenega upajo, da bodo pri vladi naleteli na posluh.
Notranjska.si