Zveni kot znanstvena fantastika, a po navedbah ruskih virov naj bi kmali postala resničnost. Rosatom, ruska državna jedrska korporacija, je predstavil revolucionarni prototip plazemskega raketnega motorja, ki naj bi potovanje do Marsa skrajšal z običajnih 300 dni na neverjetnih 30 do 60 dni.

Motor so razvili znanstveniki Inštituta Troick in temelji na magnetnih pospeševalnikih plazme, ki izstreljujejo nabite delce – predvsem vodikove ione – s hitrostjo do 100 kilometrov na sekundo. To je več kot dvajsetkrat hitreje od klasičnih kemičnih raket, ki jih danes uporabljajo vesoljske agencije.

Prototip trenutno testirajo v ogromni vakuumski komori, kjer deluje v tako imenovanem pulzno-periodičnem načinu z povprečno močjo okoli 300 kilovatov. Res je, da je potisk razmeroma majhen – približno 6 newtonov –, a bistvo tehnologije ni v eksplozivnem pospešku, temveč v dolgotrajnem neprekinjenem pospeševanju, ki plovilu omogoča doseganje izjemnih hitrosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tech Times (@techtimesofficial)

Čeprav projekt še zdaleč ni pripravljen za dejanski polet, Rosatom napoveduje, da bi lahko letno različico motorja imeli že okoli leta 2030. To bi Rusijo postavilo v sam vrh tekme za globoko vesoljsko raziskovanje in odprlo povsem nova vrata za človeške misije na Mars.

Eden ključnih argumentov je tudi varnost: krajši poleti pomenijo manj izpostavljenosti kozmičnemu sevanju, ki danes velja za eno največjih ovir pri dolgotrajnih vesoljskih misijah s posadko.

Je to začetek nove vesoljske dobe ali še ena drzna obljuba, ki bo ostala v laboratoriju? Za zdaj gre “le” za prototip. A če se obljube uresničijo, bi lahko pot do rdečega planeta postala hitrejša, varnejša in bližje, kot smo si kadarkoli predstavljali.

notranjska.si